Закупуването на апартамент в нова сграда е радостно събитие, но щастливите собственици на ключовете неизбежно се сблъскват с въпроса: откъде да започнат ремонта на нова сграда? Разработчиците често предлагат опции с отворен план или грубо довършване. По същество това е гола бетонна кутия, чийто външен вид може да предизвика объркване сред
новите собственици на имоти - особено ако планирате да ремонтирате апартамент в нова сграда със собствените си ръце, без да прибягвате до помощта на професионалисти. Но такова жилище е идеално за тези, които възнамеряват да създадат пространство за себе си, като вземат предвид индивидуалните нужди и предпочитания. Разбира се, при липса на опит в началото не е лесно да се прецени мащабът на предстоящата работа, но интериорът ще бъде създаден буквално от нулата - както искате. И за да не разочарова резултатът, трябва да си представите какъв трябва да бъде резултатът. Също толкова важно е правилно да се определи последователността на ремонт на апартамент в нова сграда в София. Тогава процесът няма да се проточи и няма да се налага да чакате твърде дълго за преместването.
Предстои ремонт
След като получите ключовете, не трябва веднага да се втурвате към магазина за материали и да купувате всичко, което можете да видите. Преди да започнете да ремонтирате апартамента си от нулата, струва си да направите известна подготовка. На първо място, препоръчително е да оцените вашите желания за бъдещо жилище. Ако апартамент се купува като инвестиция за отдаване под наем, което е важно за София и други големи градове, изискванията към него ще бъдат същите, ако за себе си - напълно различни. В първия случай са подходящи неутрални, евтини ремонти с възможност за подмяна на врати, мебели и уреди, ако те се повредят. Тук не са необходими сложни дизайнерски решения. Второ, важно е да създадете удобно жилищно пространство за себе си и семейството си, като вземете предвид личните предпочитания. Важно е да се обмисли колко хора ще живеят тук, за какъв период, дали има планове за разширяване на семейството и колко време и пари ще бъдат отделени за ремонт. Адекватната оценка на финансовите възможности ще ви позволи реалистично да оцените времето и качеството на бъдещите ремонти, а способността да променяте пространството в зависимост от конкретен жизнен сценарий може да ви спести от големи промени в апартамента в бъдеще. Апартаментът е дългосрочен актив, така че трябва да вземете предвид не само непосредствените реалности, но и дългосрочните перспективи.
Дизайнерски проект и оценка
Следващата стъпка трябва да бъде разработването на дизайнерски проект. Когато планирате ремонт на апартамент от нулата в нова сграда, не можете без него. Проектът значително ще улесни напредъка на ремонтните работи, тъй като всички стъпки вече ще бъдат предписани и следването на плана е много по-лесно от бързането между спонтанните решения. Дизайнерският проект може да бъде поръчан от специалисти, направен самостоятелно в компютърна програма или дори просто начертан върху обикновен лист карирана хартия. Това ще помогне да се определи местоположението на контакти, осветителни тела, оборудване за климатичен контрол, водопровод, водоснабдяване, дренажни тръби и др. Не е изключено в процеса на подготовка на проекта да се вземе решение за преместване на врати, инсталиране на нови прегради или разрушаване на съществуващи.
На етапа на работа по проект, когато планирате последователността на ремонтите в нова сграда, трябва да решите дали е предвиден процесът на преустройство на съоръжението, какъв ще бъде дизайнът на помещенията, къде ще бъдат мебелите и оборудването бъдете разположени, какви материали ще бъдат избрани за довършване на повърхностите.
Следващата стъпка е да изготвите списък с материали, които ще са необходими по време на ремонта, да изчислите колко ще са необходими за всеки артикул и кога е най-добре да ги поръчате. Хората, които правят ремонти в нова сграда със собствените си ръце, често купуват всички материали от списъка си наведнъж, но опитни специалисти препоръчват да не правите това, за да не заемате място. Освен това някои продукти за ремонт имат ограничен срок на годност и докато им дойде редът, може да станат неизползваеми.
Прогнозата трябва да включва 20-25% от общата сума за различни непредвидени разходи, които възникват само по време на процеса на обновяване. При самостоятелно извършване на работа такива ситуации са практически норма. Когато се свържете с фирма, която е специализирана в ремонтите и има богат опит, те обикновено се свеждат до нула.
Кой ще направи ремонта?
След като оцените целия обхват на работа, можете да решите кой ще извърши ремонта от нулата в новия апартамент. Има няколко възможности: направете всичко сами или поканете специалисти. Ако решите да възложите ремонта на професионалисти, трябва да сте изключително внимателни при избора им. На пазара можете да намерите огромен брой предложения в различни ценови категории - това могат да бъдат частни екипи или големи компании, специализирани в ремонт и строителство. Услугите на „частните търговци“ са по-евтини, но ще трябва да наблюдавате буквално всяка тяхна стъпка. В идеалния случай си струва да сключите споразумение с тях, в което ще бъдат посочени сроковете и оценките за всички видове работа. Фирмите за ремонт и строителство предоставят гаранции и по-добро обслужване, а също така освобождават клиентите от главоболието на постоянния мониторинг на работниците, но това, разбира се, струва повече.
Между другото, портфолиото – както на частни майстори, така и на компании – може да бъде неинформативно. Много по-показателно би било посещението на обект, където работата все още е в ход или току-що е приключила. Това ще помогне да се даде реалистична оценка на нивото на специалистите.
Ако сами извършите всички етапи при ремонт в нова сграда от нулата, можете да спестите впечатляваща сума. Но тази опция е подходяща, ако имате време, инструменти и умения. В противен случай съществува риск от забавяне на ремонта за неопределено време или загуба на качество. Затруднявайки се да си представите къде да започнете ремонта в нова сграда, какви материали е най-добре да използвате и какво оборудване е необходимо за това, по-добре е да не поемате рискове и да наемете компетентни специалисти, за да не плащате впоследствие за промени и ремонт на апартамент с нов.
Съвет. По-добре е да инсталирате най-евтините водопроводни инсталации за периода на ремонтни работи в апартамента, от които няма да имате нищо против да се отървете по-късно. Ще трябва да прекарате много време на сайта, така че поне не можете без тоалетна. Но добрият водопровод може да се повреди или замърси и определено си струва да отложите инсталирането му.
Грубо покритие
И така, проектът е готов, оценката е изготвена, материалите са закупени. Следващата стъпка е ремонт от нулата. Откъде да започна? Спазването на правилната последователност на довършителните работи е важен нюанс, тъй като в противен случай има голяма вероятност да разрушите вече направеното. Ето защо е важно да си представите как се извършва поетапен ремонт на апартамент в нова сграда.
Основните етапи на ремонт на апартамент от нулата:
- Стени и прегради. На този етап се премахват ненужните дялове или се издигат нови. Не забравяйте, че преустройството трябва да бъде съгласувано със съответните органи. Носещите стени не могат да се събарят в никакъв случай - инспекцията няма да даде такова разрешение. И, например, инсталирането на прегради от гипсокартон може да се извърши без одобрение.
- Електрическо окабеляване. Преди да започнете съответната работа, ще трябва да изготвите електрическа схема и да маркирате стените и тавана. Проводниците не трябва да стърчат на повърхността, така че за тях се правят жлебове, където се полага окабеляването, след което всичко е покрито с мазилка. Когато окабелявате, трябва да вземете предвид местоположението на домакинските уреди, така че по-късно да няма грозни проводници от удължителни кабели, опънати около апартамента.
- ВиК инсталация. По подобен начин се монтират тръби за водопроводно оборудване. Не забравяйте, че дренажи ще са необходими не само за мивки, вани и тоалетни, но и за уреди - перални и съдомиялни машини.
- Смяна на входна врата. Това е доста „мръсна“ процедура, така че е по-добре да го направите, докато подът и стените в апартамента не са завършени и преди да започнете работа с мазилка. Тази манипулация не винаги е необходима, тъй като в някои случаи предприемачът предоставя на новите жители висококачествени врати.
- Изравняване на повърхности. Голите стени, които приветстват собствениците на апартаменти в нова сграда, не са готови за поставяне на тапети или боядисване. Като начало те са измазани или шпакловани, за да се премахнат всички неравности, шевове и пукнатини. Въпреки това, ако планирате да използвате гипсокартон за последващо довършване, тази стъпка не е задължителна. Що се отнася до тавана, обикновено не се изисква мазилка - достатъчни са грунд и шпакловка. И ако планирате да опънете тавана или да инсталирате окачена конструкция, това изобщо не е необходимо.
- Подова замазка. Повечето предприемачи използват циментово-бетонна замазка в своите апартаменти, но има и изключения. При сами запълване на пода се използва експандирана глина - вид възглавница за намаляване на нивата на шума и бетонен разтвор, който се излива отгоре. Когато сместа се втвърди, е време за следващия етап - изравняване. Използва се или циментово-бетонна замазка, или специална смес, специално пригодена за този вид работа. Той е по-скъп, но много по-удобен, защото не изисква ръчно подравняване.
- Освен това, когато сами изливате пода, можете да увеличите звукоизолацията или да инсталирате необходимите комуникации за топъл под.
- Смяна на дограма. Новите къщи, като правило, имат висококачествени прозорци с двоен стъклопакет, но се случва собствениците да не са доволни от това, което предприемачът предлага, и сменят прозорците. По-добре е да направите това между грубите и довършителните работи, така че стъклото да не се повреди от прах и цимент, но отломките от демонтирането на стари прозорци и инсталирането на нови не повредят новите тапети и ламинат. Освен това професионалистите съветват да не се сменят прозорците при силен студ, тъй като отрицателните температури влияят негативно на качеството на материалите.
- Смяна на радиатори на парно. Както при прозорците, тя се извършва между грубите и довършителните работи. Най-добре е да направите това през топлия сезон. В противен случай ще трябва да отделите време за координиране на работата с управляващата компания и търсене на временно спиране на отоплителните щрангове.
Довършителни работи
Когато грубото довършване е завършено, апартаментът все още не е имал време да придобие жилищен вид, но най-трудната, скъпа и отнемаща време част от ремонта остава. По-нататъшните стъпки са само начинът новият дом да стане уютен и да придобие индивидуалност.
Както бе споменато по-горе, не се препоръчва закупуването на всички материали наведнъж за грубо довършване. С довършването ситуацията е точно обратната. Тапетите за стените и плочките за банята трябва да бъдат закупени наведнъж и в идеалния случай с малък резерв, в случай че нещо се обърка. Факт е, че следващата партида може леко да се различава от предишната по нюанс или текстура и това ще бъде неприятна изненада за бъдещите нови жители. Следователно си струва да бъдете в безопасност.
Съвет. По време на процеса на довършване цялата работа се извършва отгоре надолу. Работата трябва да започне от тавана. Изключение е, когато е опънат. Следват стените и накрая подът е завършен. Освен това е по-добре да локализирате ремонта в една стая: завършете една стая, след което преминете към друга.
Довършителни етапи:
- Таван. В зависимост от планирания резултат, таванът може да бъде просто избелен или боядисан. В някои случаи е покрит с пластмасови панели или облицован с гипсокартон. Универсален вариант е окачен таван, но той се извършва след приключване на всички работи по стените.
- Стени. Тази част от ремонта оставя много място за въображение. Това може да бъде класически тапет, тапет за боядисване, мазилка с определена текстура, гипсокартон или боя. Изборът се прави в зависимост от вкуса на собствениците и предназначението на помещението.
- Ключове и контакти. Тези елементи се монтират на избраните за тях места, когато стените са напълно готови. Това се прави, за да се избегне повреда на прясно залепени тапети. Местата за инсталиране могат да бъдат маркирани с обикновен молив.
- Настилки. Подовото покритие е почти последният акорд на ремонта. Тук, както и при тапетите, има огромно разнообразие от различни опции. Собствениците на апартаменти могат да избират между балатум, ламинат, паркет, мокет и др. Ако целта е бързо да се направят евтини ремонти, линолеумът е идеален, но дланта на популярност принадлежи на ламината.
- Монтаж на интериорни врати. Това е последният етап, за успешното завършване на който е важно да измерите правилно вратите, преди да поръчате вратите.
След това за собствениците на апартамент в нова сграда остава най-приятната част - изборът и монтажът на мебели и електроуреди и разбира се преместването в ново жилище, оборудвано според техния вкус и нужди.